• NewOrigin
Doprava kuriérom až k Vám za 5€

Doprava kuriérom DPD až k Vám za 5€


Všetko skladom, objednávky odosielame do 24 hodín

Všetok tovar máme skladom, objednávky odosielame do 24 hodín. (okrem soboty a nedele) zobraziť viac...

 Nákupný košík
je prázdny
za 0.00 €

COVID-19

Čo je COVID-19?


Nový koronavírus, ktorý tak veľmi zmenil naše životy, spôsobuje infekčné ochorenie s názvom COVID-19. Ide nový kmeň chrípky s vysokou nákazlivosťou.


Asi viete, že prvé ohnisko nákazy koronavírusom vzniklo v čínskom meste Wu-chan. Toto 10-miliónové mesto bolo celé týždne úplne uzavreté, kým zodpovední nedostali vírus pod kontrolu.


Na Slovensku sa nákaza po prvýkrát potvrdila začiatkom marca – u 52-ročného muža. Ten sa nakazil od svojho syna, ktorý prišiel z talianskych Benátok. 
Len veľmi prísne bezpečnostné opatrenia nás ochránili pred stavom, ktorí teraz zažívajú v Taliansku alebo v Španielsku. Na Slovensku vďaka tomu rátame chorých na stovky, kým inde v Európe v tisícoch – lenže obete.


Koronavírus – čo to je?


Koronavírusy patria do rodiny vírusov Coronaviridae. Tento typ vírusov sa typicky vyskytuje u zvierat, najmä tých hospodárskych, ale aj voľne žijúcich. Sú to veľmi jednoduché vírusy, ktoré sa nemôžu rozmnožovať bez živých buniek.


Skutočnosť je teda taká, že koronavírusy nedokážu samostatne prežiť. Keď sa však dostanú dovnútra buniek, premenia ich na vírusovú továreň – použijú ich na „výrobu“ nových vírusov. 


Patogénne koronavírusy stáli aj za mnohými inými ochoreniami z blízkej minulosti, ako boli MERS a SARS. Veď nový koronavírus sa oficiálne nazýva SARS-CoV-2. 


Ako sa prenáša koronavírus?


Nový koronavírus, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19, sa šíri predovšetkým priamym kontaktom so slinami a výlučkami z nosa. Nakaziť sa môžeme aj nepriamo, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha. 


Nové zistenia navyše potvrdzujú, že koronavírus dokáže prežiť na mnohých povrchoch, a to hodiny, dokonca dni. Najlepšie sa mu darí na nečistých povrchoch, ako sú kľučky, zábradlia, vypínače.


Základná prevencia pred koronavírusom: 


•    častejšie si umývajte ruky mydlom a vodou, a nikdy nie kratšie ako 30 sekúnd,
•    noste rúško všade mimo domova,
•    vyhýbajte sa väčším skupinám ľudí, 
•    dodržiavajte odstup najmenej 2 metre medzi vami a inými ľuďmi – ľudia, ktorí kašľú alebo kýchajú, môžu preniesť nákazu do vzdialenosti 4 metrov,
•    ak nebývate príliš vysoko, nevstupujte do výťahu (chodievajte pešo), 
•    pravidelnejšie dezinfikujte povrchy v domácnosti,
•    pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos (aj doma),
•    nedotýkajte sa zbytočne tváre,
•    ak sa necítite dobre, zostaňte doma,
•    vyhýbajte sa činnostiam, ktoré oslabujú pľúca (skúste menej fajčiť).

 
Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.